DEFİNECİLER AKADEMİSİ
ÖNCELİKLE SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ...
SİTEMİZDEN YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUNUZ..
AKSİ TAKTİRDE SİTEMİZİN İÇERİĞİ TAM OLARAK GÖRÜNMEYECEKTİR...
DOLAYISI İLE SİTEMİZDEKİ İŞLENMEKTE OLAN KONULARI ve KONULARA YAPILMIŞ OLAN YORUMLARI GÖREMEZSİNİZ.
PAYLAŞIMLARA KATILAMAZSINIZ PAYLAŞIM YAPAMAZSINIZ ..
SİZ GELİN EN İYİSİ ÜYE OLUN...
SIKINTI ZORLUK YAŞAMAYIN..
LÜTFEN GEÇERLİ MSN ADRESİ VERİN..
ÜYE OLDUKTAN SONRA TÜM REKLAMLAR ENGELLER GİZLENECEKTİR..
SANAL ALEMİN NİMETLERİNDEN FAYDALANARAK GİZLENEREK KÜFÜR KAFİR ETMEKLE İNSANLARI KIRMAKLA İNCİTMEKLE AŞAĞILAMAKLA BİR YERE VARILMAZ O SİZİN YETİŞTİRİLME ŞEKLİNİZİN AHLAK YAPINIZIN BASİTLİĞİNİZİN İNSAN OLAMAMANIZIN VERDİĞİ BİR ÖLÇÜYÜ GÖSTERİR..
LÜTFEN ÜYE OLUNUZ...

SAYGILAR : SİTE YÖNETİMİ

DEFİNECİLER AKADEMİSİ
ÖNCELİKLE SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ...
SİTEMİZDEN YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUNUZ..
AKSİ TAKTİRDE SİTEMİZİN İÇERİĞİ TAM OLARAK GÖRÜNMEYECEKTİR...
DOLAYISI İLE SİTEMİZDEKİ İŞLENMEKTE OLAN KONULARI ve KONULARA YAPILMIŞ OLAN YORUMLARI GÖREMEZSİNİZ.
PAYLAŞIMLARA KATILAMAZSINIZ PAYLAŞIM YAPAMAZSINIZ ..
SİZ GELİN EN İYİSİ ÜYE OLUN...
SIKINTI ZORLUK YAŞAMAYIN..
LÜTFEN GEÇERLİ MSN ADRESİ VERİN..
ÜYE OLDUKTAN SONRA TÜM REKLAMLAR ENGELLER GİZLENECEKTİR..
SANAL ALEMİN NİMETLERİNDEN FAYDALANARAK GİZLENEREK KÜFÜR KAFİR ETMEKLE İNSANLARI KIRMAKLA İNCİTMEKLE AŞAĞILAMAKLA BİR YERE VARILMAZ O SİZİN YETİŞTİRİLME ŞEKLİNİZİN AHLAK YAPINIZIN BASİTLİĞİNİZİN İNSAN OLAMAMANIZIN VERDİĞİ BİR ÖLÇÜYÜ GÖSTERİR..
LÜTFEN ÜYE OLUNUZ...

SAYGILAR : SİTE YÖNETİMİ

DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DEFİNECİLER AKADEMİSİ

DEFİNE DEFİNECİLİK VE KOLEKSİYONERLİK TREASURE, ANT ANCİENT COİNS

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  DEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARIDEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARI  
DEĞERLİ ÜYE ARKADAŞLARIMIZ YENİ YÖNETİMLE DEĞERLİ ÜYE ARKADAŞLARIMIZLA HER KONUDA BİLGİ ALIŞ VERİŞİNDE BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ İYİ FORUMLAR
DEGERLİ ÜYELERİMİZ DİĞER KOLEKSİYONERLER SİTEMİZDEDE ÜYE KAYITLARI BAŞLAMIŞTIR HANGİ KATAGORİDE KOLEKSİYON YAPIYORSANIZ VE ELİNİZE GEÇEN SİKKE VE OBJELERİNİN ORTALAMA FİYATLARINI ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ BİZE AİT OLAN wwwdefinecilerkulubu.com ADRESİNE ÜYE OLARAK PAYLAŞIMLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ..
En iyi yollayıcılar
catterpillar (457)
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Vote_lcapÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Voting_barÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Vote_rcap 
kepenekli çoban (370)
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Vote_lcapÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Voting_barÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Vote_rcap 
BURAKBEY (347)
hattap (345)
aslan54 (300)
MAMİ (266)
SİMBAT (154)
menderes1278 (153)
selim (111)
aslicix67 (109)
kontrol paneli
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, ConfigureProfiliniz
Bilgiler
Seçenekler
İmza
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Kwalletmanager Sosyal
Arkadaş ve Tanınmamış
Üye listesi
Grup
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Newmsg Özel Mesaj
Gelen Kutusu
ÖM Gönder
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Kthememgr
Gözlenmiş Konular
Kimler hatta?
Toplam 7 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 7 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 197 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 12:23 pm tarihinde online oldu.
En son konular
» Kahpe saldırı bezele karakol baskını
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeSalı Şub. 01, 2011 1:31 am tarafından kepenekli çoban

» Ashab,ı Kehf,
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePtsi Ocak 31, 2011 3:50 am tarafından kepenekli çoban

» ÖNERİLERİNİZ VE İSTEKLERİNİZ
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePerş. Ocak 20, 2011 1:28 am tarafından kepenekli çoban

» DEFİNECİLİK İŞİ PROFESYONELCE YAPILIR RUHSATLI VE BİLİNÇLİ
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePaz Ocak 16, 2011 7:26 am tarafından sakin adam

» İKİNCİ EL CİHAZ ALIM SATIMI VE TAKASI
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePaz Ara. 26, 2010 2:17 am tarafından kepenekli çoban

» ücretsiz vbullettin sitesi kurmak resimli anlatım,,
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeCuma Ara. 10, 2010 4:18 am tarafından menderes1278

» ITALYA ROMA NARNI
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeCuma Ara. 10, 2010 12:26 am tarafından kepenekli çoban

» İlginç bir saat‏
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePtsi Kas. 29, 2010 11:41 pm tarafından Misafir

» Büyük Sırrın Arkeolojik Keşfi: Nuh Tufanı.
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 5:15 am tarafından kepenekli çoban

» BULANLAR BULUYOR AMA TEK TEK AMA FARKLI ŞEKİLLERDE
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 4:20 am tarafından Misafir

» Rüyada Define Görmek.
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 3:52 am tarafından Misafir

» kıyamet günü
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeC.tesi Kas. 27, 2010 4:34 am tarafından Misafir

» AYAK İŞARETİ (çözülmüş)
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeCuma Kas. 26, 2010 11:27 pm tarafından kepenekli çoban

» 7 DELİK Lİ TAŞ ve TAŞ YIĞMA
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeCuma Kas. 26, 2010 7:04 pm tarafından Misafir

» Arkeolojik Terimler Sözlüğü.
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeCuma Kas. 26, 2010 2:18 am tarafından menderes1278

» MEZAR ÖRNEKLERİ VE MEZARDAN ÇIKAN HEDİYELERİ
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 11:52 pm tarafından Misafir

» bir ruhsatlı define kazısından hikayeler
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 3:38 am tarafından Misafir

» 3 Yaşında Define Buldu..
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 2:43 am tarafından Misafir

» Göz testine buyrun... !!!!
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 2:16 am tarafından Misafir

» FAYDALI LİNKLER
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 8:43 am tarafından kepenekli çoban

» Define Arama İle İlgili Yasal Dayanaklar.. "Define arama ruhsatnamesi"
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 5:23 am tarafından menderes1278

» Bulunan Defineye Paha Biçilemiyor
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 5:07 am tarafından Misafir

» ALAN TARAMALAR ,,
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 5:02 am tarafından Misafir

» minelap 4500
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 4:00 am tarafından kepenekli çoban

» burada ne görüyorsunuz
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 2:43 am tarafından Misafir

» Cennet annelerin ayakları altındadır
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 1:15 am tarafından menderes1278

» MEYVA YETİŞTİRİCİLİĞİ
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeC.tesi Kas. 20, 2010 12:23 am tarafından Misafir

» Piramitlerin Sırrı.
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeCuma Kas. 19, 2010 7:17 pm tarafından Misafir

» Denizli-sandıras dağı-define hayaliyle gölü boşalttılar
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePerş. Kas. 18, 2010 2:40 am tarafından kepenekli çoban

» Tarihten en güzel laf koymalar
ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimeÇarş. Kas. 17, 2010 7:14 pm tarafından Misafir

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
google
hitsaati web trafik hizmetleri
döviz
HABERLER
KOD
hava durumu

ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,,

YazarMesaj
kepenekli çoban
Yönetici

Yönetici
kepenekli çoban

Erkek Yaş : 66
İş/Hobiler : emekli
başarı sistemi : 3

ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Empty
MesajKonu: ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,,   ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePaz Kas. 14, 2010 2:28 am

SELAMLAR,,

Hazineler Türkiye'yi Krizden Çıkarır!

Babasından miras kalan hazinecilik mesleğini bir ömür boyusürdüren emekli öğretmen İbrahim Kılınç,kendisinin bulduğu hazinelerin Türkiye'yi krizdençıkaracağına inanıyor
Define arama merakı sizde ne zaman başladı?

- Bu merak babamızdan bize miras kaldı. Babam 1960 yılından beri definearardı. Babama bu bilgileri Konya'nın Karapınar ilçesindenSüleyman Karaduman adındaki bir kişi vermişti. Süleyman'ınbabama verdiği bilgiler, Volçan adında bir eşkıyaya ait hazinebilgileriydi. Aynı bilgileri Maraş'ta manifaturacılık yapanÇavdar Emmi'ye de vermişti. Süleyman Karaduman isebilgileri askerdeyken alay komutanı albaydan almış. Albay, alayındakitüm erata da bu bilgileri vermiş. "Oğullarım, Volçan denenbu eşkıya, Osmanlı'yı ekonomik yönden çökertmekiçin yurdumuzun çeşitli bölgelerinde eşkıyalıkyapmış.

Ben bu anlatılanlara hayal olarak bakıyordum. O yıllarda ortaokuldaokuyordum. İlkokuldan beri Türkiye coğrafyasını çok iyibilirdim. Babam, 1962 yılında Karaduman'dan aldığı bilgilerle Maraş'ındağlarını dolaşmaya başladı. Bizler okulları bitirdik, devlet kapısındamemur olduk, o ise hâlâ aramaya devam ediyordu.

Kervanları soymuş, tam dört yüz ton altın saklamış. Bualtınlar devletimizin malıdır. Memleketinizedöndüğünüzde, çevrenizigücünüzün yettiği kadar araştırın. Sizlereanlattığım bu bilgilere ait işaretleri bulursanız ya benimle temasageçin ya da yetkililere bildirin. Ama beni mutlaka arayın!" diyetembihte bulunmuş.

* Siz bu anlatılanlara inanıyor muydunuz?

- Ben bu anlatılanlara hayal olarak bakıyordum. O yıllarda ortaokuldaokuyordum. İlkokuldan beri Türkiye coğrafyasını çok iyibilirdim. Babam, 1962 yılında Karaduman'dan aldığı bilgilerle Maraş'ındağlarını dolaşmaya başladı. Bizler okulları bitirdik, devlet kapısındamemur olduk, o ise hâlâ aramaya devam ediyordu. Buarayışlar babamı bu konuda uzmanlaştırdı. Dağlarda gezerken kayalarayapılmış tarih öncesi devirlere ait işaretlerin diliniçözer oldu.

* Babanız bu uzun uğraşlar sonunda hazine bulabildi mi?

- Hayır, bulamadı. 30 sene aradı ama hiçbir şey bulamadı.

* Sizdeki bu çaba niye?

- Aslında ben çaba falan göstermiyorum.

Volçan, Osmanlı’yı yıkmak için gönderildi

* Volçan'dan bahsettiniz. Kim bu adam?

- Volçan, genelde Marmara bölgesinde bulunmuş. İstanbul'unçevresinden pek ayrılmamış. Çünkü,Volçan'ın saraydaki dönme vezirlerle iyi ilişkisi vardı.Ayrıca Volçan'ın elinde bütün Bizans hazinelerininharitası vardı. Birçoğunun yerini değiştirdi. Volçan,Osmanlı'yı çökertmek için Roma katolik kilisesitarafından İstanbul'a gönderilmiş. Volçan, 20 yıl eşkıyalıkyapmış ve 436 ton Osmanlı altınını saklamış.

* Volçan, Osmanlı'yı soymuş, yetmemiş Bizans hazinelerini de bulmuş. Ne yapmış bu kadar altını?

- Yeniden yerin derinliklerine gömmüş.

* Hiç almayı düşünmemiş mi? Niye bu kadar zor yerlere saklamış?

- Alınacaktı ama, kendisi almayacaktı. Bir gün Osmanlı yıkılacak.Buraları bizim torunlarımızın eline geçecek. Hazineleri o zamantorunlarımız çıkaracak dermiş Volçan.

* Umduğunu bulamadı, herhalde...

- Evet... Baharat ve İpek yolu gibi ticaret yolları Osmanlı'nınhimayesine girince Avrupa telaşa kapıldı. Avrupaküçülürken, Osmanlı büyüyor, yanigenişliyordu. Osmanlı'nın çökertilmesi gerekirdi. Bununyolu da ekonomik yoldan geçerdi.

Kaçak kazı, maddi güç gerektirir

* İlla ki bu iş için paramı gerekir...

- Tabiki!.. Kaçak olarak elde edebilmek için maddigüç gerekir. Yoksa bir şey yapamaz. Devletin koyduğuruhsatlı kazı kanunları vardır. Bu kanunlara göre ruhsatlı kazıyapıldığı zaman çıkan malın değerinin yüzde 40'nı kazıyapana devletin vermesi gerekir.

- Birkaç arkadaş bana; 'finansmanı biz sağlarız, sen ruhsatı al'dediler. Gittim müze müdürlüğü'ne, 'böyleböyle bir durum var' dedim. Bana ilk sözleri şu oldu; 'paranvar mı?' 'Benim ne param olacak?' dedim. Benim param çok olsahazine ile işim ne olur. Ne iş yapıyorsun? diye sordular.Öğretmenim, dedim. Bak hocam, kanun koyucu öyle bir maddekoymuş ki, ben bunu işlettiğim zaman bir kuruş bile vermem.

* Nedir o madde?

- 14. madde. Yani; 'Ruhsatlı kazı esnasında kazı yerinden çıkankültür ve tabiat vcarlıkları üzerinde, kazı yaptıranhiçbir hak iddia edemez.' Peki dedim, sikke çıksa. Bıraksikkeyi, kazı sırasında insan eliyle yapılmış bir kağıt parçasıdahi çıksa ona da el koyarız' cevabını verdiler.

Defineciler boşa kürek sallıyor

* Bugüne kadar hazine çıkartanlar kaçak olarak mı başarıya ulaşıyorlar?

- Kaçak olarak yapmaya çalışıyorlar. Ama ben kaçakolarak başarı sağlayanı görmedim, duymadım. Yalnız, Yunanistan,Bulgaristan, ABD gibi ülkelerden gelip paraları alıp gidenlerinolduğunu kazı yapılan yerlerdeki köylülerden çokdinledim.

* Medeniyetlere beşiklik eden, geçiş yolları üzerindebulunan bir coğrafyada toprak altında hazinelerin bulunduğu birgerçek. Bu zenginlik tamamen ülke dışına kaçırılmışdurumda mı, yoksa hâlen mevcut olan var mı? Aransa bulunabilirmi?

- Kolayda olanlar, bir günde alınabilecek olanlarkaçırılmış durumda. Bizim vatadaşlar şu anda boşa küreksallıyorlar. Ancak çok zorda olan, yerin 15 metre altındaolanlar var ki, bunlara da ancak tüneldeki tünellerdenulaşılabilir. Kazılarla imkansız. Bir vatandaşın buna ulaşabilmesiiçin kepçesi olması gerekir. Buraya ruhsat bile alsaburaya 20 milyarı gözden çıkarması gerekir.

* Peki, devlet kendisi neden bu işe el atmıyor?

- Vallahi, bilemiyorum. Ancak halk arasında dolaşan bir söylentivar; " Gizli anlaşmalara göre devlet hazinelere dokunamıyormuş.2001 yılına kadar dokunamazmış. 2001 yılı geldi, bu sefer de IMFbastırmış, 2016 yılına ertelemiş.' Bu ne derece doğru, bilmiyorum.

Kolay yoldan zengin olmak istiyorlar

* Veriyor mu peki?

* Bu yolda herşeyini feda edenlerin olduğunu biliyoruz. Nasıl bir ruhhali ki sonucu olumsuz olan bir yolda çaba sarfedenler var?

-Bu yolda işini, çoluk çocuğunu, evini kaybedenleribiliyorum. Bu yola düşüp, 'bugün bulacağım, yarın kesinçıkartacağım' diyerek ömür çürütenlervar. Kazma kürekle bu işler olmaz. Bu iş hastalık. Kolay yoldanzengin olma hastalığı. Kendinizi kaptırdığınız zaman kolay kolayvazgeçemiyorsunuz. Peygamberimiz bir hadis-i şerifte buyuruyor:" İnsanoğlunun bir vadi dolusu altını olsa, ikinci vadi dolusunu ister"

Üstün zekalılar okulu kurmak istiyorum

* Sizde öyle bir ruh hali var mı? Zengin olabildiniz mi!

- Bana göre, benim alın terimle kazanmadığım bir kazanç haramdır.

* Neden böyle bir iş, o zaman..

Ben bu işi araştırmaya girdim. Bulmak için değil. Babam da buişe düşerken devlete şunu yaparım, millet için şu hayrıyaparım diye girdi. Yoksa kendi harcamak için değil. Babamömrünün son yedi senesini üç küp Ermenialtınını da yanında geçirdi. Yerini de biliyordu, isteseçıkarırdı. Ama çıkarmadı. Babama bir gün tekliftebulundum. 'Oğlum iflas etmek mi istiyorsun?" dedi. Ermeninin parasıbana hayır getirmez derdi. Niye! Çünkü peygamberimizinbir hadis-i şerifi var: "Bir gün ashabıyla konuşurken, müfliskimdir, biliyor musunuz? diye sormuş. Ashabından biri: Kimdir yaResulallah? demiş. Allah Rasülü anlatmış: Bir kul ki,dünyada namazını kılmış, orucunu tutmuş, hayır hesanat yapmıştır.Fakat ahirete kul hakkıyla göçmüştür. Mahşeryerinde toplanınca, hakkını yediği kullar, o kişiden haklarınıalacaklar. Nasıl? Dünyada kazandığı sevapları alarak. Yetmezse,dünyada hakkını yediği kulların günahlarını yüklenerek.İşte müflis odur." Oğlum bu duruma düşmek istemiyorsan Ermenisaklısına dokunma. Çünkü bu dünyadamüslümanın hakkını yersen, yaptığın iyiliklerleöbür dünyada ödersin. Ama gayri müsliminhakkını yersen, o senden imanını ister. Çünkü onaahirette iman gerek! İşte böyle anlattı babam.

* Eğer hazine bulsaydınız ne yapmak istersiniz?

-Benim bir idealim var. Eğer hazine bulsaydım bir üstünzekalılar okulu kuracaktım. Ben 12 yıl zihinsel özürlüçocuklara öğretmenlik yaptım. Avrupalılar, Amerikalılararaştırmalar yapmışlar. ABD ve Avrupa gibi ülkelerdeüstün zekalı sayısı yüzde 4.5. Türkiye'de iseyüzde 12. Dünyada ise doğuştan üstün zekalısayısında Türkiye yine birinci. Türkiye genelindeki tümüstün zekalı çocukları orada özel olarakeğitecektim. Türkiye'yi üstün zekalılar kalkındırır diyedüşünüyorum.

20 Milyon insan define peşinde

* Bu işi yapanlara tavsiyeniz nedir?

Bu işi yapanlar kazı yapacağı yerin coğrafi ve tarihiözelliklerini çok iyi bilecek. İşareti okuyacak.Arkeolojiden biraz anlayacak. Bunlardan anlamayan kişi bulamaz.Öyle kolay değil, bu işler.

* Türkiye'de tahminlerinize göre bu işlerle uğraşan kaç kişi var?

- En az 20 milyon...

* Abartmıyor musunuz?

- Ben hazineci olmayan, ilgilenmeyen kişi görmedim ki!

* Herkes kısa yoldan zengin olmanın peşinde...

- Bir ülkede ekonomik çöküntü olursa, adamkendini kurtarmak ister. Onun için herkes bu işle ilgileniyor.

* Zengin olan var mı?

-Ben hiç karşılaşmadım.

* Defineyle ilgilenenler kendi aralarında neler konuşurlar, 'sır saklama' konusunda usta oldukları söylenir...

- Kendi aralarında konuşurlar. Ancak çok sıkı bilgi vermezler.Bilginin püf noktalarını kendilerine saklarlar. Defineciler grupguruptur. Bir kısmının hayali çok geniştir. Bu işin sadecelafını yapar. Oturduğu yerde hazine çıkarır. Bir kısmı daçok sessiz sedasız gider. Belki bu tipler ulaşabilir. Diğerkesim ise, 'ben işi çok iyi biliyorum"' diyerek, vurur kazmayı.Şüphelendiği her yeri kazar.

* Ben de Tekirdağ'da 24 yıldır aynı yeri kazan birisi olduğunu duymuştum..

- Doğrudur. Benim öğretmenlik yaptığım yerlerden birisinde, biradam ben gittiğimde kazıyordu, oradan ayrıldım, 11 sene sonra tekraroraya gittim, aynı adam kazmaya devam ediyordu. Vefat edince bıraktı.

Yağmayı sermaye çevreleri yapıyor

* "Hazinecinin gözleri, hazineyle ilgili tüm işaretlerigörür. Görmüyorsa, hazineci olamaz. Tıpkı bir avcıgibi!" denir. Siz bu işaretleri herhalde görüyorsunuz kihazineci olmaya karar verdiniz?

- Ben hazineci olmak için çıkmadım yola. Hazineci dedeğilim. Yaptığım araştırmalar sonucunda birçok yeteneklerkazandım. Bir işarete baktığım zaman o işareti ve ondan sonra nelergeleceğini anlarım. Yani, hazinenin nerede olduğunu bilebilirim.

* O halde bulmuşsunuzdur?

-Çok... Ancak kolayda olanlar alınmış, zorda olanlar duruyor.Kalanlar için ise bugünkü hazinecilerin ekonomikgücü onları çıkarmaya yetmez.

* Devlet size destek veriyor mu?

- Maalesef vermiyor

* Belki şundan... Değerli eserler defineciler tarafından tahripediliyor, iddiası var. Gerçekten hazineciler değerli eserleritahrip ediyor mu?

-Yağmayı Türkiye'deki hazineciler yapmıyor. Yapan varsa da bunlarekonomik gücü yüksek olan sermaye çevreleridir.Bunları zaten devlet biliyor. Ve ne yazık ki, göz yumuyor. Tarihieserlerin yurt dışına kaçırılmasına engel olmuyor. Bençok hazineci tanıdım. Hepsi bir çay, bir sigara ileyaşıyor. Cebinde çay parası bile yok.,

En son kepenekli çoban tarafından Paz Kas. 14, 2010 4:28 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,,   ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePaz Kas. 14, 2010 4:20 am

süper bır röportaj yapmışsınız ustam,bır yere degınmek ıstıyorum:peygamber efendımız buyuruyor gayıp olan yerı bellı olmayan bır şeyı bulursanız bu sıze haram degıl helaldır dıyor,yanı defıne bulunursa helaldır dıyor
çünku ustunden asırlar gecmış yenı konulmamış kı
kepenekli çoban
Yönetici

Yönetici
kepenekli çoban

Erkek Yaş : 66
İş/Hobiler : emekli
başarı sistemi : 3

MesajKonu: Geri: ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,,   ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,, Icon_minitimePaz Kas. 14, 2010 4:33 am

SELAMLAR,,

Dostum reportajı gazeteci bir arkadaşımız yapmış burada paylaşma gereği duydum ,,saygılarımla,,

ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,,
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ÜNLÜ DEFİNECİY,LE REPORTAJ,,
» ünlü meşe adası
» GEÇMİŞ TARİHTAKİ ÜNLÜ DEFİNELER