DEFİNECİLER AKADEMİSİ
ÖNCELİKLE SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ...
SİTEMİZDEN YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUNUZ..
AKSİ TAKTİRDE SİTEMİZİN İÇERİĞİ TAM OLARAK GÖRÜNMEYECEKTİR...
DOLAYISI İLE SİTEMİZDEKİ İŞLENMEKTE OLAN KONULARI ve KONULARA YAPILMIŞ OLAN YORUMLARI GÖREMEZSİNİZ.
PAYLAŞIMLARA KATILAMAZSINIZ PAYLAŞIM YAPAMAZSINIZ ..
SİZ GELİN EN İYİSİ ÜYE OLUN...
SIKINTI ZORLUK YAŞAMAYIN..
LÜTFEN GEÇERLİ MSN ADRESİ VERİN..
ÜYE OLDUKTAN SONRA TÜM REKLAMLAR ENGELLER GİZLENECEKTİR..
SANAL ALEMİN NİMETLERİNDEN FAYDALANARAK GİZLENEREK KÜFÜR KAFİR ETMEKLE İNSANLARI KIRMAKLA İNCİTMEKLE AŞAĞILAMAKLA BİR YERE VARILMAZ O SİZİN YETİŞTİRİLME ŞEKLİNİZİN AHLAK YAPINIZIN BASİTLİĞİNİZİN İNSAN OLAMAMANIZIN VERDİĞİ BİR ÖLÇÜYÜ GÖSTERİR..
LÜTFEN ÜYE OLUNUZ...

SAYGILAR : SİTE YÖNETİMİ

DEFİNECİLER AKADEMİSİ
ÖNCELİKLE SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ...
SİTEMİZDEN YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUNUZ..
AKSİ TAKTİRDE SİTEMİZİN İÇERİĞİ TAM OLARAK GÖRÜNMEYECEKTİR...
DOLAYISI İLE SİTEMİZDEKİ İŞLENMEKTE OLAN KONULARI ve KONULARA YAPILMIŞ OLAN YORUMLARI GÖREMEZSİNİZ.
PAYLAŞIMLARA KATILAMAZSINIZ PAYLAŞIM YAPAMAZSINIZ ..
SİZ GELİN EN İYİSİ ÜYE OLUN...
SIKINTI ZORLUK YAŞAMAYIN..
LÜTFEN GEÇERLİ MSN ADRESİ VERİN..
ÜYE OLDUKTAN SONRA TÜM REKLAMLAR ENGELLER GİZLENECEKTİR..
SANAL ALEMİN NİMETLERİNDEN FAYDALANARAK GİZLENEREK KÜFÜR KAFİR ETMEKLE İNSANLARI KIRMAKLA İNCİTMEKLE AŞAĞILAMAKLA BİR YERE VARILMAZ O SİZİN YETİŞTİRİLME ŞEKLİNİZİN AHLAK YAPINIZIN BASİTLİĞİNİZİN İNSAN OLAMAMANIZIN VERDİĞİ BİR ÖLÇÜYÜ GÖSTERİR..
LÜTFEN ÜYE OLUNUZ...

SAYGILAR : SİTE YÖNETİMİ

DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DEFİNECİLER AKADEMİSİ

DEFİNE DEFİNECİLİK VE KOLEKSİYONERLİK TREASURE, ANT ANCİENT COİNS

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  DEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARIDEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARI  
DEĞERLİ ÜYE ARKADAŞLARIMIZ YENİ YÖNETİMLE DEĞERLİ ÜYE ARKADAŞLARIMIZLA HER KONUDA BİLGİ ALIŞ VERİŞİNDE BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ İYİ FORUMLAR
DEGERLİ ÜYELERİMİZ DİĞER KOLEKSİYONERLER SİTEMİZDEDE ÜYE KAYITLARI BAŞLAMIŞTIR HANGİ KATAGORİDE KOLEKSİYON YAPIYORSANIZ VE ELİNİZE GEÇEN SİKKE VE OBJELERİNİN ORTALAMA FİYATLARINI ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ BİZE AİT OLAN wwwdefinecilerkulubu.com ADRESİNE ÜYE OLARAK PAYLAŞIMLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ..
En iyi yollayıcılar
catterpillar (457)
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Vote_lcapİSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Voting_barİSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Vote_rcap 
kepenekli çoban (370)
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Vote_lcapİSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Voting_barİSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Vote_rcap 
BURAKBEY (347)
hattap (345)
aslan54 (300)
MAMİ (266)
SİMBAT (154)
menderes1278 (153)
selim (111)
aslicix67 (109)
kontrol paneli
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM ConfigureProfiliniz
Bilgiler
Seçenekler
İmza
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Kwalletmanager Sosyal
Arkadaş ve Tanınmamış
Üye listesi
Grup
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Newmsg Özel Mesaj
Gelen Kutusu
ÖM Gönder
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Kthememgr
Gözlenmiş Konular
Kimler hatta?
Toplam 17 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 17 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 197 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 12:23 pm tarihinde online oldu.
En son konular
» Kahpe saldırı bezele karakol baskını
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeSalı Şub. 01, 2011 1:31 am tarafından kepenekli çoban

» Ashab,ı Kehf,
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePtsi Ocak 31, 2011 3:50 am tarafından kepenekli çoban

» ÖNERİLERİNİZ VE İSTEKLERİNİZ
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePerş. Ocak 20, 2011 1:28 am tarafından kepenekli çoban

» DEFİNECİLİK İŞİ PROFESYONELCE YAPILIR RUHSATLI VE BİLİNÇLİ
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePaz Ocak 16, 2011 7:26 am tarafından sakin adam

» İKİNCİ EL CİHAZ ALIM SATIMI VE TAKASI
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePaz Ara. 26, 2010 2:17 am tarafından kepenekli çoban

» ücretsiz vbullettin sitesi kurmak resimli anlatım,,
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeCuma Ara. 10, 2010 4:18 am tarafından menderes1278

» ITALYA ROMA NARNI
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeCuma Ara. 10, 2010 12:26 am tarafından kepenekli çoban

» İlginç bir saat‏
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePtsi Kas. 29, 2010 11:41 pm tarafından Misafir

» Büyük Sırrın Arkeolojik Keşfi: Nuh Tufanı.
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 5:15 am tarafından kepenekli çoban

» BULANLAR BULUYOR AMA TEK TEK AMA FARKLI ŞEKİLLERDE
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 4:20 am tarafından Misafir

» Rüyada Define Görmek.
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 3:52 am tarafından Misafir

» kıyamet günü
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeC.tesi Kas. 27, 2010 4:34 am tarafından Misafir

» AYAK İŞARETİ (çözülmüş)
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeCuma Kas. 26, 2010 11:27 pm tarafından kepenekli çoban

» 7 DELİK Lİ TAŞ ve TAŞ YIĞMA
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeCuma Kas. 26, 2010 7:04 pm tarafından Misafir

» Arkeolojik Terimler Sözlüğü.
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeCuma Kas. 26, 2010 2:18 am tarafından menderes1278

» MEZAR ÖRNEKLERİ VE MEZARDAN ÇIKAN HEDİYELERİ
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 11:52 pm tarafından Misafir

» bir ruhsatlı define kazısından hikayeler
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 3:38 am tarafından Misafir

» 3 Yaşında Define Buldu..
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 2:43 am tarafından Misafir

» Göz testine buyrun... !!!!
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 2:16 am tarafından Misafir

» FAYDALI LİNKLER
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 8:43 am tarafından kepenekli çoban

» Define Arama İle İlgili Yasal Dayanaklar.. "Define arama ruhsatnamesi"
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 5:23 am tarafından menderes1278

» Bulunan Defineye Paha Biçilemiyor
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 5:07 am tarafından Misafir

» ALAN TARAMALAR ,,
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 5:02 am tarafından Misafir

» minelap 4500
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 4:00 am tarafından kepenekli çoban

» burada ne görüyorsunuz
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 2:43 am tarafından Misafir

» Cennet annelerin ayakları altındadır
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 1:15 am tarafından menderes1278

» MEYVA YETİŞTİRİCİLİĞİ
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeC.tesi Kas. 20, 2010 12:23 am tarafından Misafir

» Piramitlerin Sırrı.
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeCuma Kas. 19, 2010 7:17 pm tarafından Misafir

» Denizli-sandıras dağı-define hayaliyle gölü boşalttılar
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimePerş. Kas. 18, 2010 2:40 am tarafından kepenekli çoban

» Tarihten en güzel laf koymalar
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeÇarş. Kas. 17, 2010 7:14 pm tarafından Misafir

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
google
hitsaati web trafik hizmetleri
döviz
HABERLER
KOD
hava durumu

İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM

YazarMesaj
Misafir
Misafir

İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Empty
MesajKonu: İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM   İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeSalı Nis. 06, 2010 4:36 pm

İlk Yardım ve Acil Müdahale

Define araştırması yapan arkadaşlarımızın dağlık kayalık alanlarda araştırma yaparken kendilerini doğal tehlikelerden düşmelerden kaynaklanabilecek yaralanmalardan koruyucu donanımlar kullanmaları en önemli olanı yaralanmayı önleyici faktörlerdir.
Mutlaka kaliteli kask, eldiven, bot, korumalı ceket/pantolon yada tulum kullanın.
Yanınızda bir cep telefonu ve ilk yardım paketi olsun.
Bu pakette sargı malzemeleri, dezenfektanlar, kırık kablosu(telden yapılmış kırık desteği), antibiyotik merhemler bulunsun.
En iyisi bir ecza çantasında olması gerkenler evde arabada işte arazide define ararken avcılık yaparken gerekli olabilecek malzemelerin içinde olduğu bir hayat kurtarıcı
İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken malzemeler
* Yapışkan rulo bant

* Rulo sargı bezi

* Kendinden ilaçlı küçük yara bandı

* Yaraları örtmek ya da temizlemek için steril kare gaz bezi (10 cmx10 cm)

* Burkulma ve incinmelerde kullanılmak üzere 5, 7 ve 10 cm'lik elastik bandaj

* Üçgen bandaj; havlu, örtü ya da turnike olarak kullanılmak üzere.

* Kaşıntı ve böcek sokmalarında kullanılmak üzere, sprey ya da losyon anestetikler

* Alerjik reaksiyonlar için tablet ya da şurup antiallerjik ilaçlar

* İnce lastik eldivenler

* Yaraları temizlemek için antiseptik solüsyonlar

* Yaralara sürülmek üzere antibiyotikli kremler

* Yanık ve yaralarda yapışmayan, yağlı tül bandaj

* Mikroplu atıkları koymak için torba.

* Çengelli iğne; bandajları tutturmak için

* Makas

* Kıymıkları çıkarmak için cımbız.

Yanınızda bir arkadaşınızla seyahat ediyor olmanızda yardım için idealdir.

Bir düşmeden dolayı kaynaklanan kaza olayına rastladığınızda çabuk düşününüz ve çok dikkatli davranınız. Şayet nefes alıp verme varsa yaralının kaskını çıkarmağa kalkışmayınız.
Ambulans çağırınız.
Panik ve gürültü yapmadan bilgileriniz doğrultusunda hareket ediniz.

Boyun:
Omurilik çok yoğundur, sinir dokuları yumuşaktır ve kemikler serttir.
Eğer boyun kırılmışsa, en küçük yanlış hareket omuriliği zedeleyebilir.
Bunun sonuçları felakettir.
Kazazedenin durumu kurtarılabilir vaziyetteyken sizin en ufak bir yanlış şekilde hareket ettirmeniz onu öldürebilir yada felç olmasına sebep olabilir.
En yüksek şüphe indeksi ile yaklaşınız.
Dikkat anahtardır.
Kişinin bilinci kapalıysa yada boyun, omuz, kol veya bacaklar bölgesinde ağrı veya uyuşma şikayetleri varsa, siz oynak bir boyun kırığı yada çatlağı ile karşı karşıyasınız demek olabilir.
Bu durumda kişi çok acil bir tehlike ile karşı karşıya değilse, mesela magara içerisinde kuyu içerisinde bir tarihi enkazın içinde iseniz , nefes alımı devam ettiği müddetçe kazazedeyi hareket ettirmeyin.
Kaskını çıkarmağa kesinlikle kalkışmayınız.

Bir dakikalık travma kontrolü:

Uzmanlar ‘’Önce zarar vermeyin’’ derler.
Acele davranışlar, yardım etme adına gelişigüzel bilinçsiz davranışlar yapmayınız.
Bağırıp çağrışmayınız.
Ambulans çağırınız.
Sonra sakinleşiniz, derin bir nefes alınız ve aşağıdaki bir dakikalık travma kontrolünü yapınız.

Unutmamanız gereken en önemli şey bir magara içinde bir kuru kuyu içinde veya bir mearlık alan içerisinde her türlü gerek doğal olabilecek mikrobik olarak gerek de bulunduğunuz yerin zaman içerisinde kendiliğinden oluşturduğu zararlı kimyasallar bakteriler veya önceden yaşayanlar tarafından yapılmış zehirlemeler sizi savunmasız bir durumda yakalıyabilecek tehlikelerdir.

Böyle bir durum karşısında yapılan hayat kurtarıcı işlemler

1. Hastanın durumunu kesin belirlemeden yada acil bir tehlike yoksa kıpırdatmayınız.

2. Kazazedeye ne olduğunu sorunuz.
Konuşmasındaki berraklık yada berraklığın olmaması kişinin durumu konusunda bir fikir verebilir.

3. Boyun bölgesinde bir ağrı yada uyuşma olup olmadığını sorunuz.

4. Baş ve göğüs bölgesinde yaralanma olup olmadığını kontrol ediniz.

5. Karın bölgesinde bir hassaslık yada gerilme var mı kontrol ediniz.
İç organlarda yaralanma olabilir.

6. Kol ve bacak gibi uzuvları yumuşak bir tarzda yoklayınız.

Düşmeler esnasında ki sürtünmeler:

Bilhassa donanımsız hatta kısa pantolonladefine arama yanlışlığını yapanlarda görülen bu tip yaralanmalar çok acı verir ve kaybolan doku çok fazla ise ileri seviye yanıklarda olduğu gibi enfeksiyon ölüme sebebiyet verebilir. Bu durumda önce yaralanan bölge bol su ve sabunla yıkanmalıdır.
Bu çok acı veriyorsa önce buzla kompres uygulanmalıdır.
Yıkanmadan, yaralı bölgenin üzerindeki pislikleri temizlemeye kalkışmak enfeksiyonun yayılmasına sebep olur. Yıkamadan sonra antibiyotik solüsyonlar(Betadin gibi) kullanın.
Sonra yara üzerinde kalan taş/pislik ne varsa alın.
Steril bir iğne bunun için idealdir.
Sonra yarayı tekrar yıkayın ve Betadine ve Neosporine gibi antiseptik merhemler uygulayınız.
Bir istenilmiyen kaza durumunda sürtünmelerden oluşan yaralar çok acı veren bir yara türüdür .

Kanamalar:

Tüm kanamalar bir şekilde durur.
Bunun erken veya geç olması size bağlıdır.
Yara üzerinde direk basınç uygulaması bu işin anahtarıdır.
Bu parmak yada temiz bir bez yada üzerimizdeki bir t-şörtle olabilir.
Kullanılmamış temiz bir materyal olması zorunludur.
Hastayı yatırın ve yarayı kalp seviyesini üstünde tutarak bandajı uygulayıp kanamayı yavaşlatınız.

CPR((Kalp-akciğere ait resüsitasyon(canlandırma)):

Kazazedenin kalbi durmuş nefes almıyor olabilir.
Bu ağızdan nefes vermek ile tekrar canlandırma yapılmasını gerektiren bir durumdur.
Tıbbi eğitim isteyen bir tekniktir.
Özetle kazazedenin hava alabilmesi için ağzı, çene öne hareket ettirilerek açılmalı ve boynu gerecek şekilde hareket ettirilmemelidir.
Burnu tıkanarak gögsü yükselene kadar hava verilir.
Bırakılır ve tekrar verilir.
Tekrar göğüs alçaldığında yapılmalıdır.
Varsa hastanın ağzı ile sizin ağzınız arasına hijyenik, geçirgen bir kağıt konulur.
Elle kalbe masaj için hastanın yanına diz çömülür ve bir elin dib kısmı göğüs kemiği üzerine konur ve diğer elde onun üzerine yerleştirilir.
Parmaklar kenetlenir.
Göğüs üzerine kollarınız düz ve kilitli bir tarzda tutularak yarım santim gibi bir baskı uygulanır.
Dakikada 100 baskı yapmağa çalışınız ve her 15 baskı arasında ağızdan ağza nefes uygulaması yapınız.
Ancak tekrar ediyoruz bu işlem için uygun bir tıbbi eğitim alınmış olması gereklidir.
Ama o anda sizden başka kimse çevrenizde yoksa bu iş size kalmıştır.
Kendi ailesinden birisinin veya bir başkasının hayatını kurtarabileceği için öğrenilmesinde fayda vardır.
Tavla oynamak okey oynamak kağıt iskambil oyanamaktan daha önemlidir.
Kişinin hayatını kurtarabilmek sizin elinizdedir.
Her kişinin bu işlemi öğrenmesi gerekir.

Şok:

Ölümcül bir durumdur:
Aşırı kan kaybı yada tansiyon düşmesinin sebep olacağı derin depresyonlar ileri yanma, derin yaralar, kanamalar vs sonucunda olur.
Kazazedenin bedeni kendini olumsuz yönde kapatmağa başlar.
Özellikle yoğun kan kaybının sinir sistemi üzerindeki etkisi buna sebep olur.
Kazazedenin nefes darlığı yada sığ nefes alıp vermesi, renginin sararması, bitkinlik, nabız atışlarının zayıflaması ve bilinç kaybı şoka girdiğini gösterir.
Kanamayı kontrol altına alıp bu işaretlere dikkat ediniz.
Kanın beyne gitmesi için ayakları yukarıda olacak şekilde yere yatırın.
Vücut ısısını muhafaza için bir battaniyeyle sarın.
Şok çok kötü bir durumdur, kötüleşme hasta normal görünse bile aniden gelebilir.
Bu yüzden verilen işaretleri kontrol ediniz.
Gözünüzü ondan ayırmayınız.

Isı dan dolayı bitkinlik, ısı çarpması:

Yeterli sıvı almadan sıcak havada uzun sürüşler yapmak sizin tükenmenize sebep olur.
Aşırı terlemeler, renk solgunluğu, kramplar, mide bulantısı vs buna işaret eder. Kişiyi derhal gölgeye alın, buz yada ıslak bezle kompresler yaparak hastayı soğutun, içmesi için bir miktar su veriniz.
Kolonya vs gibi alkol içeren maddelerle hastayı ovmayınız.
Aşırı ısı çarpmalarında beyin çalışmasını durdurur ve kişi kendi beden sıvılarınca pişirilmeğe başlar.
Sonuçta terleme durur, deri sıcak ve kuru bir hal alır ve kişi komaya dahi girebilir.
Bu durumda olan kişi ne pahasına olursa olsun soğutulmalıdır.
Nefes alması durursa ağızdan ağza nefes takviyesi işlemi de gerekebilir.
Ağızdan su alımı bu durumda işe yaramaz, hasta hastanede damar içine zerk edilen ilgili serumlarla tekrar su ile takviye edilir.

Kırıklar:

Kırıklara müdahale kırığın hareketsizleştirilip kırık tahtası ile sarılmasına bağlıdır.
Kırık tahtası yerine kalın gazete kağıdından rulo, tel yada tahta parçaları kullanılabilir.
Kırık desteğini yaranın etrafına koyun, dönmüş kol yada bacağı düzeltmeğe çalışmayınız, ve elastik bir bandajla sarınız.
Kırık olan yaralı kısmı hareket ettirmeyiniz ve ambulansı bekleyiniz.
Köprücük kemiği kırıklarını sabitleyemezsiniz bu yüzden kolun yaralı tarafını askıya alınız ve bir bandajla üst kolu göğse sarıp sabitleyiniz.

Bu bilgiler geneldir. Müdahale için ilk yardım eğitimi almış olmak gereklidir.Tabii istisnalar kaideyi bozmaz tabiri burada geçerlidir.Bir hayat kurtarılacaksa bu da sizin o anki rolünüze yazılmışsa bu rolü en iyi bir şekilde oynamalısınız.

saygılarımla

En son cantar tarafından Salı Nis. 06, 2010 6:08 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Empty
MesajKonu: Geri: İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM   İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Icon_minitimeSalı Nis. 06, 2010 4:52 pm

KIRIKLAR ve İLK YARDI ŞEKLİ

Kırıklar, büyük kemik kırıklarında görülebilen iç kanamalar dışında, hayatı doğrudan tehdit etmeyen olaylardır. Bununla birlikte, hatalı yaklaşımlar sonucu bir boyun ya da omurga kırığı olan kazazede felç kalabilir, kol yada bacak kemiği kırık bir kazazedede kol ve bacak damarları ve sinirleri kesilip durum ağırlaşabilir, yerine takma çabası içine girilen omuz çıkığı ameliyatla dahi düzelemeyecek hale gelebilir.

İlkyardımcının temel hedefi, sorunlu vücut uzantısı ya da bölümünü hareketsiz hale getirerek, kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek, ağrısız ve güvenli bir şekilde naklini sağlamaktır.

Kırıklarda İlkyardım Nasıl Yapılır ?

Kemik bütünlüğünün çarpma ya da düşme sonucu ortadan kalkmasına kırık denir. Kırık kemik parçaları cildi delerek dışarıya çıkmış ise buna açık kırık, cilt sağlam ise kapalı kırık olarak tanımlanır.

Aşağıdaki maddelerin birkaçının varlığında kırıktan şüphelenmek gerekir.

- Düşme, üzerine düşme, çarpma tarif edilmesi

- Sorunlu bölgede hareketle ya da temasla çok şiddetlenen ağrı

- İlgili vücut bölümünde şekil bozukluğu, simetrinin kaybolması

- Kırılma sırası ya da sonrasında kırık sürtünme sesinin duyulmuş olması

- Kırık bölgesinde şişlik, morarma ,

- Kol ya da bacakta kısalma

- Eklem olmayan bir yerde, eklem varmış gibi açılaşma olması

- Deriyi parçalamış kırık kemik ucunun dışarıdan görülmesi

- Hareket kısıtlılığı ya da hiç hareket ettirememe

- İlgili bölgede hissetmede azalma, uyuşma, karıncalanma

- Dolaşımda aksama sonucu soğuma

Kırığı olan, ya da kırık şüpheli kazazedeye ilkyardım uygularken, aşağıdaki ilkelere uymak gerekir:

- Kırık olmadığına kanaat getirilmiş bir kazazede kesinlikle yerinden oynatılmamalıdır. Kırık bölgenin hareket ettirilmesi sonucu kırık parçanın keskin kenarı etrafındaki bir damar ya da siniri kesebilir, kas dokusunu zedeleyebilir.

- Kazazedenin oturması ya da sağa sola kımıldamasına izin verilmez, kırık şüpheli bölge hareketsizleştirilmeden taşıma yapılmaz.

- Kaza ortamında hayatı tehdit eden bir zararlı etkenin bulunmadığı her durumda kırığa müdahale bulunduğu ortamda yapılır.

- Kırık açık kırık şeklinde ve kopuk kemik parçaları görünüyorsa parçalara dokunulmaz.

- Kırıklı uzvun bileğinden nabız ve bölgede kanama olup olmadığı kontrol edilmelidir.

- Açık kırıklarda görünen kemik parçasını içeri sokmaya, kemik uçlarım birleştirmeye, kol ya da bacakta bozulmuş şekli düzeltmeye çalışmamak gerekir.

- Kırıkla beraber kanama-şok belirtileri varsa öncelikle bunlara müdahale edilir.

- Boyun kırıklarında hatalı taşıma ve gereksiz hareketler omurilik zedelenmesi sonucu tüm vücutta felçle sonuçlanabilir. Boynun desteklenmesi ve hareketsizleştirme hayati önem taşır.

- Başa gelen darbeden sonra burun ve kulaktan su gelmesi; gözlük şeklinde morarma, bayılma, uyku hali, nabız ve solunum zayıflaması, gözbebeklerinde büyüklük farkı, püskürür tarz kusma, kafa kemiklerinde çökme şeklinde şekil bozukluğu varsa; kafatasında kırıkla beraber beyinde de sıkıntı var denektir. Acilen kazazedenin nakli gerekir.

- Sorunlu bölgenin hareketsizleştirilmesi, yani tespit edilmesi ağrıyı azaltacak, kırık uçlarının çevre dokuları zedelemesini önleyerek, kırık uçların birbirinden ayrılması ya da deriden dışarı çıkmasına engel olacaktır. Böylece iyileşme de daha kolay olacaktır.

- Tespit işlemi, kırık kemikleri ilgilendiren iki eklemin sert-uzun bir cismin yardımıyla hareketsiz hale getirilmesidir. Bu amaçla kullanılacak standart malzemenin bulunmadığı yerlerde ilkyardımcı pratik çözümler aramalıdır. Bir dal parçası, katlanmış gazeteler, karton kutular, baston ya da şemsiye atelle tespitte, kazak-ceket gömlek vb. eşyalar askı ile tespitte, kemer, kravat, gömlek kolu gibi eşyalar sargı olarak kullanılabilir. Hiçbir malzeme bulunamaz ise kazazedenin sağlam bacağı kırık bacağa atel olabilir
.

İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Sekil5

İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Sekil2

İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Sekil4
İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM Ilkyardim7
KIRIK BACAĞA ATEL UYGULAMA

İSTENİLMİYEN KAZALAR ve YARALANMALARDA OLUŞAN KIRIKLAR İLK YARDIM
1 sayfadaki 1 sayfası